До края на промоцията остават:
| USB: | Yes, microUSB |
| Infrared port: | No |
| GPS: | Yes |
| GPRS: | Yes |
| Secondary Camera: | 2.0 MP |
| Primary Camera: | 8.0 MP |
| Memory internal: | 8 GB storage |
| Memory card slot: | microSD, up to 128 GB |
| Sound: | Vibration,MP3,WAV ringtones |
| Памет: | 1024 |
| SIM: | Dual SIM |
| Weight: | 154 g |
| 3G Network: | 850 HSDPA,900 HSDPA,2100 HSDPA |
| Display type: | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display size: | 4.7" 540 x 960 pixels |
| 2G Network: | 850,900,1800,1900 |
| Color: | White |
| CPU: | Quad-core 1.3 GHz |
| OS: | Android OS, v4.4 (KitKat) |
| Model: | HTC Desire 526G dual |
| Battery: | Li-Po 2000 mAh |
| Model No.: | Desire 526G |
| NFC: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| WLAN: | Yes |
| EDGE: | Yes |
| Гаранция: | 24 месеца |